Objawy demencji.

Demencja zwana inaczej otępieniem starczym jest schorzeniem mózgu powodującym w nim nieodwracalne i nieuleczalne zmiany. Dotyczy zazwyczaj osób w wieku podeszłym, po 60 roku życia, ale nie jest to regułą. Czasami demencja dotyka młodszych osób i może być traktowana jako przewlekłe zmęczenie lub brak koncentracji spowodowanym nadmiernym wysiłkiem umysłowym bądź fizycznym. Demencja jest swego rodzaju upośledzeniem mózgu. 

Leczenie/łagodzenie objawów demencji. 

Można tę chorobę łagodzić poprzez aktywniejszy fizyczny i psychiczny tryb życia, zdrowe odżywianie, większą ilość snu i odpoczynku oraz poprzez podawanie odpowiednich leków spowalniających postęp choroby. Rozwój demencji może zahamować podjęcie nauki, czytanie, aktywne życie towarzyskie oraz wszystkie czynności, które zmuszają do zwiększonego używania umysłu. Bardzo ważna i nie bez znaczenia jest profilaktyka zapobiegająca chorobie. Najlepszą jest stymulowanie pracy umysłu, poprzez którą można spowolnić lub całkowicie zahamować obumieranie komórek w mózgu. 

Opieka nad osobami chorymi na demencję. 

Demencja nie jest naturalnym procesem starzenia się. Towarzyszy jej zagubienie, dezorientacja i kłopoty z odnalezieniem się w danym nawet miejscu. Dlatego tak ważne jest wsparcie osoby z tą chorobą oraz pomoc jej w codziennym funkcjonowaniu. Początkowe stadium demencji nie jest tak bardzo uciążliwe, chory jest w stanie samodzielnie i bez większych przeszkód funkcjonować, natomiast w dalszych etapach rozwoju chory nie jest w stanie samodzielnie odnajdywać się w otaczającej go rzeczywistości. 

Demencja wpływa znacznie na życie emocjonalne, psychiczne i społeczne osoby nią dotkniętej. Pojawiają się utrata pamięci, kłopoty z myśleniem a nawet zaburzenia mowy. Niejednokrotnie występują zmiany w zachowaniu, a nawet mogą wystąpić zmiany osobowości, zmienne nastroje oraz inne, niż dawniej odbieranie rzeczywistości. Dlatego ważne jest, by chory nie pozostawał bez opieki, by otaczać go należytą troską i mieć wpływ na jego codzienność. 

Kategorie: Artykuły

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *