STAROŚĆ

Nieuniknionym następstwem biegu lat jest starzenie się naszego organizmu, któremu to procesowi przyświeca piękne określenie jesień życia. Niestety czasem ta piękna, na pozór spokojna pora życia jest dla nas taka dotkliwa i bywa, że wcale się z niej nie cieszymy, a przeciwnie- popadamy w lęki, że oto nadchodzi, zbliża się i nas obejmuje. 

Otóż byłoby pięknie i byłoby wspaniale, gdyby nie niosła owa starość ze sobą wielu chorób i niedomagań, o których wspominałam. Pojawiają się niestety wraz z upływem wieku oznaki biegnących do przodu lat. Dopada nas niemoc, wyczerpanie organizmu, zużywają się narządy, i o ile od pewnych rzeczy jesteśmy w stanie się ustrzec, to czasu, choćbyśmy bardzo tego pragnęli, nie zatrzymamy. 

NAJCZĘSTSZE SCHORZENIA WIEKU PODESZŁEGO

Najczęstszymi chorobami wieku starczego są Alzheimer, demencja, Parkinson, depresja, otępienie starcze, inkontynencja, cukrzyca, miażdżyca, reumatyzm, osteoporoza oraz nowotwory. 

Na pewno każda choroba wiąże się z gorszym poczuciem psychicznym. Depresja często u osób starszych nie jest łatwo wykrywalna, często mylona jest z osłabieniem organizmu związanym z wiekiem, często jest po prostu niezauważalna. Seniorzy często cierpią na 

samotność, poczucie bezsensu, wyalienowania ze społeczeństwa lub nawet z życia rodzinnego. Borykają się wtedy z bezsennością, pogorszeniem koncentracji oraz problemami z pamięcią a nawet bólami całego ciała. Choroba ta jest niezwykle groźna i niebezpieczna i prowadzi do wielu innych chorób.

Dlatego warto dbać o naszych Seniorów, nie zapominac o nich i otaczać ich najlepszą z możliwych opieką. Wiąże się to oczywiście z poświęceniem, oddaniem części swojej uwagi i czasu, jednak każdego z nas czeka podobny los. Każdy z nas w przyszłości stanie się Seniorem, niedomagającym, coraz mniej sprawnym człowiekiem. I każdy z nas boi się i starości, i chorób oraz co za tym idzie samotności. Niemobilność starcza jest najtrudniejszą do zniesienia rzeczą, dlatego starajmy się dbać o siebie wzajemnie, wspierać i opiekować.

Kategorie: Artykuły

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *